Criar um Site Gr醫is Fant醩tico
Remember Me regarder en ligne avec sous-titres anglais 1280

Remember Me - recenzja

. Mateusz Ko艂odziejski 03 czerwca 2013 08:39

Pary偶 Roku Pa艅skiego 2084 - miasto artyst贸w, wolnej mi艂o艣ci i. siedziby megakorporacji kontroluj膮cej ludzi poprzez dysponowanie ich wspomnieniami. Witajcie w 艣wiecie Remember Me .

Ka偶dy ma wspomnienia, kt贸re chcia艂by zachowa膰 na zawsze. Rzecz w tym, 偶e ludzka pami臋膰 bywa kapry艣na i zawodna, wi臋c nie mo偶na jej powierza膰 takich skarb贸w. Wa偶ne dla Ciebie osoby, chwile i miejsca nie s膮 w Twojej g艂owie bezpieczne. Na szcz臋艣cie istnieje Memorize. korporacja, kt贸ra opracowa艂a technologi臋 digitalizowania reminiscencji. Dzi臋ki niej Twoje wspomnienia zostan膮 umieszczone na dyskach twardych i b臋d膮 s艂u偶y膰 Ci ju偶 na zawsze. Teraz nie grozi im ju偶 nawet amnezja, Choroba Alzheimera ani starcza demencja. Chwalmy Memorize za ich boski dar dla ludzko艣ci!

A co Ty jeste艣 got贸w odda膰 za poczucie bezpiecze艅stwa?

Czy jednak cyfryzacja zawarto艣ci naszych m贸zg贸w nie niesie ze sob膮 pewnych zagro偶e艅? Co je艣li Korporacja postanowi na przyk艂ad donie艣膰 w艂adzom, 偶e jedno z naszych wspomnie艅 pokazuje, jak przechodzili艣my na czerwonym 艣wietle albo zatajamy co艣 przed fiskusem? Takie pytania s膮 bardzo aktualne dla mieszka艅c贸w Neo-Pary偶a w 2084 roku, tyle 偶e ma艂o kto je zadaje. Wi臋kszo艣膰 spo艂ecze艅stwa jest szcz臋艣liwa, ma prac臋, pieni膮dze i przytulne mieszkania, a wszystko to dzi臋ki Memorize. Cen膮 za dobrobyt i bezpiecze艅stwo jest oddanie sporej cz臋艣ci wolno艣ci oraz zgoda na wyrafinowane formy inwigilacji, ale przecie偶 uczciwi obywatele nie maj膮 nic do ukrycia.

Chocia偶 Neo-Pary偶owi daleko do orwellowskiego Londynu, wiara w dobre intencje Korporacji nie jest powszechna. Przeciwnicy wszechw艂adzy Memorize skupili si臋 pod szyldem Erroryst贸w. Ich celem nie jest wielka rewolucja, ale doprowadzenie do zmniejszenia poziomu kontroli nad spo艂ecze艅stwem i odzyskanie maksymalnego zakresu wolno艣ci. Ot, tacy futurystyczni Anonymous. Do grupy tej do艂膮cza r贸wnie偶 g艂贸wna bohaterka Remember Me. Nilin. m艂odziutka, a przy tym niezwykle utalentowana 艂owczyni wspomnie艅. Tw贸rcy zastosowali wobec niej chyba najbardziej wy艣wiechtany zabieg w grach, czyli amnezj臋. Trzeba jednak im odda膰, 偶e nie poszli na 艂atwizn臋 i dziewczyna nie straci艂a pami臋ci uderzaj膮c si臋 w g艂ow臋. Zosta艂a ona skazana na wymazanie wspomnie艅, a wyrok wykona艂o rzecz jasna Memorize. Naszym zadaniem b臋dzie wi臋c odkrycie w jakich okoliczno艣ciach dosz艂o do pojmania Nilin i odzyskanie jej to偶samo艣ci.

Wspomnie艅 czar i czary nad wspomnieniami

Nasza Errorystka mo偶e i nie jest w stanie przypomnie膰 sobie co jad艂a poprzedniego dnia na 艣niadanie, ale na szcz臋艣cie wci膮偶 wie jak wykonywa膰 sw贸j niezwyk艂y fach. We wdzieraniu si臋 do pami臋ci innych bardzo pomaga jej to, 偶e ka偶dy z mieszka艅c贸w Neo-Pary偶a ma na karku Sensen, czyli specjalny „zaw贸r”, kt贸ry pozwala dosta膰 si臋 do g艂owy jego posiadacza. Zdobyte w ten spos贸b wspomnienia mo偶na wykorzysta膰 na dwa sposoby. Podstawowym wariantem jest odczytywanie pami臋ci. Do czego si臋 przydaje? Oto przyk艂ad - Nilin natyka si臋 na drzwi, kt贸rych otwarcie wymaga kodu. Nie posiadamy go, szukamy wi臋c osoby, kt贸ra zna kombinacj臋 i wykradamy po偶膮dany fragment pami臋ci. Nast臋pnie odtwarzamy go w pobli偶u drzwi przez co naszym oczom ukazuje si臋 hologram postaci wklepuj膮cej has艂o. Zerkamy jej teraz przez rami臋 i kopiujemy kod. Voilà!

Specjalno艣ci膮 Nilin pozostaje jednak nie jaka艣 tam prozaiczna kradzie偶 wspomnie艅, ale umiej臋tno艣膰 manipulowania nimi. W wybranych momentach po w艂amaniu si臋 do pami臋ci ofiary ukazuje si臋 nam scena, kt贸ra mia艂a du偶y wp艂yw na 偶ycie „hakowanej” przez nas osoby. Zaczynamy od obejrzenia reminiscencji w takiej formie, w jakiej zapisa艂a si臋 w pami臋ci ofiary. Nast臋pnie otrzymujemy do dyspozycji co艣 w rodzaju prostego edytora filmu. Scenk臋 mo偶emy w dowolny spos贸b przewija膰 do przodu i do ty艂u oraz zatrzymywa膰. Podczas przegl膮dani filmiku pojawiaj膮 si臋 obiekty, z kt贸rymi mo偶emy wchodzi膰 w interakcj臋. Tym samym z biernego widza stajemy si臋 monta偶yst膮, a nawet w pewnym stopniu re偶yserem wspomnienia.

Suchy opis nie oddaje by膰 mo偶e jak bardzo pomys艂owy jest ten element Remember Me. wi臋c ponownie pos艂u偶my si臋 przyk艂adem. Za艂贸偶my, 偶e trafiamy na kobiet臋, kt贸ra nie chce z nami rozmawia膰, bo wychwala pod niebiosa Memorize za to, 偶e korporacyjni lekarze uratowali jej ukochanego. Nastawienie kobiety zmieni si臋 jednak diametralnie, je艣li w jej pami臋ci (i tylko w niej!) kochanek umrze na stole operacyjnym. Teraz trzeba jeszcze odpowiednio pomanipulowa膰 przy wspomnieniu i, powiedzmy, odpi膮膰 w nim mask臋 podaj膮c膮 tlen pacjentowi. Rzadko jednak odniesiemy sukces przy pierwszym podej艣ciu. Cz臋艣膰 interakcji nie ma bowiem 偶adnego znaczenia dla sceny, cz臋艣膰 ma, ale nie taki, jak oczekiwali艣my. Rozgryzanie powi膮za艅 pomi臋dzy kolejnymi modyfikacjami wspomnienia i wyb贸r tych, kt贸re doprowadz膮 do po偶膮danej przez nas zmiany s膮 bardzo satysfakcjonuj膮ce i a偶 偶al, 偶e w ci膮gu trwaj膮cej oko艂o 10 godzin rozgrywki trafia si臋 ich ledwie kilka. Edytowanie wspomnie艅 pojawia si臋 na ko艅cu niekt贸rych epizod贸w w zast臋pstwie tradycyjnej walki z bossem, ale i trzeba przyzna膰, 偶e wyczekuje si臋 ich z wypiekami na twarzy.

Neo-Pary偶 kradnie show

Gmeranie w pami臋ci jest z pewno艣ci膮 interesuj膮cym zabiegiem, ale tym, co w Remember Me zachwyca najbardziej jest miejsce akcji. Neo-Pary偶 to zarazem miasto pi臋kne, fascynuj膮ce i przera偶aj膮ce, w zale偶no艣ci, na kt贸r膮 jego warstw臋 spojrzymy. Najwy偶sze regiony to, chcia艂oby si臋 powiedzie膰, korporacyjny Wersal, w kt贸rym nowoczesna architektura drapaczy chmur koegzystuje ze stylowymi, zabytkowymi kamienicami. Tu 偶yje wi臋kszo艣膰 neo-pary偶an, a wi臋c ci wszyscy, kt贸rzy nie wahaj膮 si臋 po艣wi臋ci膰 wolno艣ci dla bezpiecze艅stwa i wygody. Poni偶ej, na zaimprowizowanych platformach 艂膮cz膮cych dachy dawno nieczynnych fabryk i magazyn贸w mieszkaj膮 ludzie wy偶ej ceni膮cy niezale偶no艣膰 ni偶 dobrobyt, ale i korporacyjni zes艂a艅cy. Najni偶sze wreszcie pi臋tro zasiedlone zosta艂o przez przez tzw. leaper贸w, czyli przera偶aj膮ce karykatury ludzi, ofiary nieudanych eksperyment贸w z pami臋ci膮.

W towarzystwie Nilin przyjdzie nam obejrze膰 spore obszary wszystkich region贸w poziom贸w i jest to prze偶ycie, kt贸re na d艂ugo pozostanie w mojej pami臋ci. 艢wietnie spisali si臋 projektanci poziom贸w – ka偶de z pi臋ter ma niepowtarzalny charakter, kt贸ry przejawia si臋 nie tylko odmienn膮 architektur膮 i wygl膮dem mieszka艅c贸w, ale nawet wyj膮tkowym o艣wietleniem. A 偶e fabu艂a wymusza na nas cz臋ste odwiedzanie r贸偶nych poziom贸w, tym 艂atwiej dostrzegamy kontrasty pomi臋dzy nimi. Ani przez chwil臋 nie mamy w膮tpliwo艣ci, 偶e wci膮偶 znajdujemy si臋 w tym samym, niesamowitym mie艣cie.

Mimo tych pean贸w na cze艣膰 Neo-Pary偶a nie wszystko w nim zachwyca. Najbardziej boli to, 偶e jego eksploracja wzorem Uncharted jest ca艂kowicie liniowa. Nilin jest gibka i wysportowana, ale potrafi si臋 chwyci膰 tylko tych platform, kt贸re charakterystycznymi strza艂kami zaznaczyli dla nas tw贸rcy. Wielka to szkoda, bo czasem chcia艂oby si臋 porzuci膰 t臋 jedyn膮 s艂uszn膮 艣cie偶k臋 i niczym asasyni wspi膮膰 si臋 na dach pi臋knej kamienicy na najwy偶szym poziomie i stamt膮d obejrze膰 panoram臋 miasta. A potem wykona膰 skok wiary i wyl膮dowa膰 na ni偶szym pi臋trze w艣r贸d 艣mieci i napr臋dce skleconych domk贸w - to by艂oby co艣! Rozczarowuje tak偶e fakt, jak niewiele mamy do roboty w odwiedzanych lokalizacjach. Wi臋kszo艣膰 z nich s艂u偶y jedynie temu, 偶eby艣my przez nie przebiegli i pop臋dzili dalej. Nie czu膰, 偶e to miasto 偶yje. Nawet kiedy trafimy na rynek czy do galerii handlowej, z nikim nie mo偶emy zamieni膰 s艂owa, nie wspominaj膮c ju偶 o tym, 偶e kupi膰 dodatkowy ekwipunek albo otrzyma膰 zadanie poboczne. Zauwa偶y艂em te偶 jedno bardzo dziwne zjawisko – wszyscy mieszka艅cy Neo-Pary偶a m贸wi膮 wy艂膮cznie po angielsku. I to z wzorowym brytyjskim akcentem!

Stwierdzam to z przykro艣ci膮, ale nawet uwzgl臋dniaj膮c niefortunny wyb贸r aktor贸w u偶yczaj膮cych g艂osu postaciom, najs艂abszym ogniwem tego wci膮gaj膮cego cyberpunkowego 艣wiata pozostaje sama Nilin. Z zapowiedzi tw贸rc贸w wynika艂o, 偶e b臋dzie to niezwyk艂a bohaterka - pi臋kna, charyzmatyczna, inteligentna, tajemnicza, wojownicza i B贸j jeden wie co jeszcze. I taka jest w istocie, tyle 偶e przez to niczym nie r贸偶ni si臋 od dziesi膮tek innych bohaterek. Zmarnowano tutaj ogromny potencja艂, bo to przecie偶 dziewczyna pozbawiona wspomnie艅, wi臋c a偶 prosi si臋, 偶eby pokaza膰 j膮 jako zagubion膮 istot臋 w mie艣cie przysz艂o艣ci, kt贸rego nie rozumie, a gdzie musi walczy膰 o przetrwanie. Taka posta膰 uwiarygadnia艂aby histori臋 i tworzy艂a pomi臋dzy graczem a Nilin wi臋藕 emocjonaln膮, bo przecie偶 ka偶dy chcia艂by pom贸c niewinnej ofierze okrutnego eksperymentu. Tymczasem dostali艣my herod-bab臋, kt贸ra pomimo tego, 偶e zosta艂a wyprana z to偶samo艣ci, od razu ufa Errorystom jakby zna艂a ich od ko艂yski i bezmy艣lnie wykonuje dla nich najbardziej karko艂omne zadania. Mocno to naci膮gane i jeszcze mniej prawdopodobne.

R臋ce i nogi w s艂u偶bie wolno艣ci

Ekipa Dontnod uzna艂a widocznie, 偶e tak膮 stosunkow膮 prost膮 skakanin臋 po poziomach trzeba graczom jako艣 urozmaici膰, dlatego Remember Me obfituje w walki wr臋cz. I o ile eksploracja zapo偶ycza艂a wiele od Uncharted. o tyle potyczki inspirowane s膮 wyra藕nie ostatnimi Batmanami i Sleeping Dogs. Francuzi nie zgapili jednak bezmy艣lnie mechanizmu, ale tw贸rczo go rozwin臋li o system modyfikowalnych combos贸w. Na czym to polega? Wraz ze wzrostem do艣wiadczenia odblokowujemy kolejne miejsca na ciosy w 艂a艅cuchu, w kt贸rych umieszczamy r贸wnie偶 odblokowywane, pojedyncze ataki. Te natomiast podzielone s膮 na kilka grup, pocz膮wszy od zwyk艂ych, poprzez silne, parali偶uj膮ce i dodatkowo lecz膮ce, a sko艅czywszy na przyspieszaj膮cych sch艂adzanie specjalnych zdolno艣ci.

Pocz膮tki jak to zwykle bywa nie s膮 spektakularne, bo pierwsze combo oddane do naszej dyspozycji to kombinacja zaledwie dw贸ch cios贸w. Szybko pojawiaj膮 si臋 jednak kolejne i tak w ko艅cu dojdziemy do 艂a艅cuch贸w licz膮cych nawet dziesi臋膰 cios贸w. Co wa偶ne, unik polegaj膮cy na efektownym odskoku nie przerywa nam 艂a艅cucha, wi臋c przy odrobinie wprawy nawet wrogie ataki nie b臋d膮 w stanie wybi膰 nas z rytmu. Samodzielne montowanie combos贸w otwiera przed nami zupe艂nie nowe rozwi膮zania taktyczne, zw艂aszcza, 偶e modyfikacji dokona膰 mo偶emy w dowolnym momencie, nawet w 艣rodku walki. Z drugiej strony, jak to z nowinkami bywa, tw贸rcy nie ustrzegli si臋 pewnych niedoci膮gni臋膰. Ze wzgl臋du na to, 偶e wszystkie ataki wykonujemy zaledwie dwoma przyciskami (dla Xboksa jest to X i Y), system nie zawsze rozpoznaje poprawnie, kt贸r膮 z naszych sekwencji wykonujemy i zdarza si臋, 偶e chocia偶 pr贸bujemy wykr臋ci膰 combo nastawione na leczenie, to gra usilnie podpowiada nam, 偶e 藕le wykonujemy combo regeneruj膮ce atak specjalny. Pewnie, 偶e 藕le, w ko艅cu chodzi mi o zupe艂nie co innego! Samodzielnie tworzone sekwencje maj膮 jeszcze jeden minus - nie mog膮 si臋 r贸wna膰 p艂ynno艣ci膮 animacji z atakami kontekstowymi, kt贸re s膮 domen膮 Batman贸w.

Wspomina艂em ju偶 kilkukrotnie o ciosach specjalnych, czas wi臋c si臋 im przyjrze膰. Nilin ma ich pi臋膰, i kryj膮 si臋 pod lewym spustem na padzie. Nim to otwieramy podczas walki ko艂owe menu, wybieramy odpowiedni atak specjalny i w tym momencie nasi oponenci s膮 w powa偶nych opa艂ach. Wyj膮tkowe moce s膮 do艣膰 zr贸偶nicowane i pozwalaj膮 dziewczynie na zadawanie pot臋偶nych raz贸w bez ogl膮dania si臋 na comba, parali偶uj膮 wrog贸w albo zadaj膮 obra偶enia obszarowe. 呕eby nie by艂o jednak zbyt 艂atwo, ka偶da taka umiej臋tno艣膰 po u偶yciu potrzebuje kilkudziesi臋ciu sekund, 偶eby si臋 "sch艂odzi膰".

Neo-Pary偶 z Jean Michel Jarre'm w tle

Nie licz膮c nieco szarpanej animacji podczas walki oprawa wizualna Remember Me jest solidn膮 rzemie艣lnicz膮 robot膮 z przeb艂yskami geniuszu. Te ostatnie, jak si臋 pewnie domy艣lacie dotycz膮 projektu, Neo-Pary偶a. Zupe艂nie inaczej zapami臋ta艂em muzyk臋 - chocia偶 w grach rzadko zwracam na ni膮 uwag臋, tutaj po prostu mnie urzek艂a. Przez wi臋kszo艣膰 czasu towarzysz膮 nam subtelne nuty orkiestry symfonicznej, kt贸re rewelacyjnie podkre艣laj膮 klimat futurystycznej 艣wiatowej stolicy kultury. Bywaj膮 jednak chwile d藕wi臋ki zostaj膮 wyostrzone elektronicznymi wstawkami jak u Jean Michela Jarre'a, co momentalnie przyprawia o szybsze bicie serca. Rewelacja! By艂a ju偶 wcze艣niej mowa o brytyjskim akcencie, kt贸ry ca艂kowicie zdominowa艂 voice acting neo-pary偶an, ale dla nas istotniejsza jest kwestia polonizacji. Remember Me pozwala na wyb贸r kinowej wersji j臋zykowej i napisy w grze przygotowano poprawnie, cho膰 niekonsekwentnie. Dotyczy to przede wszystkim nazw w艂asnych, kt贸re zosta艂y przet艂umaczone wybi贸rczo i tak naszymi przeciwnikami s膮 odzieracze, ale r贸wnie偶 leapery.

Zamiast podsumowania wyk艂ad z historii Remember Me

Remember Me rodzi艂o si臋 w b贸lach. O debiutanckiej produkcji Dontnod dowiedzieli艣my si臋 jeszcze w 2008 roku, tyle, 偶e wtedy nazywa艂a si臋 Adrift i tworzona by艂a wy艂膮cznie z my艣l膮 o PlayStation 3. Francuzi zamierzali pokaza膰 niedalek膮 przysz艂o艣膰 w kt贸rej efekt cieplarniany spowodowa艂 zatopienie wi臋kszo艣ci l膮d贸w. Miejscem sandboksowej akcji mia艂o by膰 cz臋艣ciowo zalane miasto, po kt贸rym g艂贸wny bohater porusza艂by si臋 na. nartach wodnych. W pewnym momencie pojawi艂 si臋 jednak pomys艂, 偶e to nie ludzka g艂upota, ale r贸wnie ludzka pami臋膰 powinna sta膰 si臋 ko艂em zamachowym ca艂ej historii. A skoro i tak prace trzeba by艂o zaczyna膰 nowa, to przy okazji zmieniono tytu艂, do tego podtopion膮 metropoli臋 zast膮piono Pary偶em. Czemu nie? Niestety okaza艂o si臋, 偶e nowa wizja tw贸rc贸w zniech臋ci艂a Sony i Remember Me nabra艂o w ko艅cu realnych kszta艂t贸w pod skrzyd艂ami Capcomu.

Po co przytaczam t臋 przyd艂ug膮 histori臋? C贸偶, gry z podobnym baga偶em do艣wiadcze艅 okazuj膮 si臋 najcz臋艣ciej zbitk膮 mn贸stwa niekoniecznie pasuj膮cych do siebie koncepcji i zapo偶ycze艅, kt贸re tw贸rcy za wszelk膮 cen臋 starali si臋 ze sob膮 pogodzi膰. I tak te偶 jest w tym przypadku – nie wszystkie pomys艂y zagra艂y, ale te, kt贸re okaza艂y si臋 trafione sprawiaj膮, 偶e wyprawa do 艣wiata zniewolonych wspomnie艅 jest jedn膮 z tych, kt贸rych nie powinni艣cie przegapi膰. Najwi臋kszym atutem Remember Me pozostaje przemy艣lana, a do tego 艣wietnie zrealizowana cyberpunkowa wizja przysz艂o艣ci i nie pozostaje mi nic innego ni偶 偶yczy膰 nam wszystkim, 偶eby w kolejnej ods艂onie (o ile taka powstanie) pozosta艂e elementy gry zosta艂y tak dopracowane jak fascynuj膮cy, futurystyczny Neo-Pary偶.

Xbox 360 Remember Me

  • sp贸jna, przekonuj膮ca wizja przysz艂o艣ci
  • 艣wietny projekt Neo-Pary偶a
  • manipulowanie pami臋ci膮
  • prosty, ale wymagaj膮cy system walki
  • modyfikowalne combosy
  • klimatyczna oprawa audio-wideo
  • jedyna s艂uszna 艣cie偶ka wiod膮ca do celu
  • pustawe lokacje
  • graficzne niedoci膮gni臋cia
  • niekonsekwencje w t艂umaczeniu

Niezapomniana wycieczka do Neo-Pary偶a